Napelem mosás – tényleg kell? Mit, hogy, miért?

A napelemek népszerű megújuló energiaforrások, amelyek az elmúlt években népszerűvé váltak. Az optimális teljesítményük biztosítása érdekében azonban fontos, hogy rendszeresen meg legyenek tisztítva. A cikkben ismertetjük a napelem mosás szükségességét, és azt, hogy miért kell, hogy a karbantartási rutin része legyen.

A termeléscsökkenési folyamat magyarázata

A napelemek úgy működnek, hogy a napfényt fotovoltaikus cellák segítségével villamos energiává alakítják. Ezek a cellák általában szilíciumból és más hasonló anyagokból készülnek. A napelemek felületén idővel szennyeződés, por és egyéb apró szemcsés törmelék halmozódik fel. Ennek eredményeként a fotovoltaikus cellákat érő napfény mennyisége csökken, így azok hatékonysága és teljesítménye is csökken.

A rendszeres napelem mosás eltávolítja a panelek felületére rakodott szennyezést, ezáltal segít megőrizni a cellák optimális teljesítményét, segít maximalizálni az energiatermelést.

A National Renewable Energy Laboratory (NREL) tanulmánya megállapította, hogy a koszos napelemek teljesítményük akár 25-30%-át is elveszíthetik. Ezt igazolni tudjuk, ugyanis munkáink során nem kevés alkalommal közel 40%os napelem termelés növekedést értünk el napelem mosással.

Milyen gyakran szükséges a napelem mosás?

A napelemek tisztításának gyakorisága a helytől, éghajlattól és egyéb tényezőktől függ.

Például, ha olyan területen élsz, ahol magas a levegő por vagy a szennyezettség tartalma, gyakrabban kell mosni a napelemeket, mint egy tisztább környezetben. Hasonlóképpen, ha heves esőzéses területen élsz, előfordulhat, hogy ritkábban kell tisztítanod a napelemeket, mivel az eső segíthet eltávolítani a szennyeződések és az esetleges apró törmelék egy részét, kivéve akkor, ha szaharai homok van a levegőben, vagy egyéb okok miatt magas szennyezettségű a levegő.

Napelem mosás házilag

A napelemek mosását házilag puha kefével vagy ruhával és vízzel végezheted. Kerüld a dörzsölő anyagok, például súrolókorongok vagy durvább anyagú kefék használatát, mivel ezek megkarcolhatják a napelemek felületét, csökkentve azok hatékonyságát. Kerüld továbbá a vegyszereket vagy oldószereket tartalmazó tisztítószerek használatát, mivel ezek károsíthatják a panelek felületét.

Összefoglalva

A napelemek rendszeres mosása elengedhetetlen az optimális teljesítményük megőrzéséhez és a maximális energiatermelés biztosításához. A tisztítás gyakorisága számos tényezőtől függ, de általános szabály, hogy a napelemeket évente minimum egyszer, de a legoptimálisabb eredményhez kétszer szükséges tisztítani. Ezzel maximalizálhatod a megújuló energiába való befektetést, és hozzájárulhatsz a szénlábnyom csökkentéséhez.

Milyen vizet használj?

Egy másik fontos szempont a napelem mosás során a használt víz típusa. A napelemek mosásához ioncserélt (DI) víz használata javasolt, mivel nem tartalmaz ásványi anyagokat vagy szennyeződéseket, amelyek maradékot hagyhatnak a panelek felületén.

2 ok, hogy miért ne használj csapvizet napelem tisztításhoz?

  1. A rendszeres csapvíz ásványi anyagokat és egyéb szennyeződéseket tartalmazhat, amelyek lerakódást okozhatnak a panelek felületén, csökkentve azok hatékonyságát. A DI vizet ezzel szemben olyan eljárással tisztítják, amely eltávolítja az összes iont és ásványi anyagot, így teljesen tisztán és szennyeződésektől mentes marad.
  2. A DI víz használata a napelemek tisztításához hozzájárulhat ahhoz, hogy azok tiszták maradjanak, és ne legyenek olyan lerakódások, amelyek csökkenthetik a hatékonyságukat. Fontos azonban megjegyezni, hogy a DI víz drágább, mint a hagyományos csapvíz, és előfordulhat, hogy nem minden területen áll rendelkezésre.

Ha nem áll rendelkezésre DI víz, akkor használhatsz desztillált vizet is, amely szintén mentes az ásványi anyagoktól és szennyeződésektől.

Fontos szabály, hogy kerüld a csapvíz vagy bármilyen vegyszerrel kezelt víz használatát, mert ezek maradékot hagyhatnak a napelemek felületén.

Összefoglalva

Az ioncserélt vagy desztillált víz használata a napelem tisztításhoz a legjobb megoldás annak biztosítása érdekében, hogy azok nemcsak hogy tiszták maradjanak, hanem hogy ne legyenek olyan lerakódások, amelyek csökkenthetik a hatékonyságukat.

Miért ne használjunk vegyszereket?

Fontos, hogy a napelemek mosása során kerüld a vegyszerek vagy oldószerek használatát, mivel ezek

  • károsíthatják a panelek felületét
  • csökkenthetik hatékonyságukat
  • és károsítják a környezetet is.

A vegyszerek és az oldószerek karcolásokat, foltokat vagy egyéb károkat okozhatnak a panelek felületén, ami csökkentheti a napfény elnyelő képességét. Ezenkívül a panelek felületén vegyszermaradványok maradhatnak, ami tovább csökkentheti azok hatékonyságát és teljesítményét.

A vegyszerek vagy oldószerek használata a környezetre is káros, mivel

  • szennyezheti a vízforrásokat,
  • károsíthatja a növényeket,
  • és az ereszcsatornából kifolyva egészségkárosodást okozhat az embernek és állatnak egyaránt.

Ha mindenképpen tisztítószert használnál, fontos, hogy olyan terméket használj, amelyet kifejezetten napelemekhez terveztek, és nem tartalmaznak erős vegyszereket vagy oldószereket. Mindig kövesd a gyártó utasításait, és tisztítószer használata után alaposan öblítsd le vízzel (lehetőleg ioncserélt) a paneleket.

Miért használj célszerszámokat?

A napelemek tisztítására kifejlesztett eszközök használata hozzájárul a panelek hatékony és biztonságos mosásához.

A napelemek kényesek, könnyen megkarcolódhatnak vagy megsérülhetnek, így a nem megfelelő eszközök használata helyrehozhatatlan károkat okozhat a panelek felületében.

Ezért ajánlatos olyan berendezést használni, amelyet kifejezetten a napelemek mosására terveztek a sérülések elkerülése érdekében.

Kiváló választás a napelem mosás céljára tervezett puha sörtéjű kefe vagy mikroszálas kendő, amelyet nedvesen használva úgy távolítja el a szennyeződéseket és apró törmeléket, hogy nem okoz karcolást vagy sérülést a panelek felületén.

Ne használd a háztartásban lévő szokásos kefét mert megkarcolhatja a panelek felületét, és csökkentheti azok hatékonyságát.

Mi a legjobb eszköz napelem mosáshoz?

Napelem mosás elvégzéséhez a legjobb választás, a speciálisan napelem panel tisztításra kialakított eszközök használata. Ezek hozzájárulnak a hatékony és eredményes tisztítási folyamathoz.

Kiváló megoldás egy vízzel tápláló tisztító használata, amely vizet juttat a panelekre, majd puha sörtés kefével tisztítja le a szennyeződéseket, így jóval hatékonyabban segít a panelek gyorsabb és alaposabb mosásában.

napelem mosás - víz táplálású súroló kefe

Víz táplálású súrolókefe

Ipari, forgófejes, napelem mosásra kifejlesztett tisztítóberendezés a leghatékonyabb megoldás, mivel a forgó fej által jóval többször átmegy ugyanazon a felületen, így javítva a hatékonyságot.

napelem mosás - víz táplálású forgófejes kefe

Nagynyomással működtetett víz táplálású forgófejes kefe

Vannak kiegészítők, amelyek használata segít a mosási folyamat biztonságos elvégzésében. Például a létra (csak kitámasztóval és rögzítő szíjjal!), vagy speciálisan kialakított heveder, vagy emelvény használata. Ezek az eszközök segítenek, hogy a paneleket mosó személy biztonságban legyen.

Összefoglalva, a napelemek mosására kifejlesztett berendezések használata hozzájárul ahhoz, hogy a panelek tisztítása hatékonyan, biztonságosan és felületük károsodása nélkül történjen. Ezek segítenek megőrizni a maximális teljesítményt és meghosszabbítják a napelem panelek élettartamát.

Miért lehet veszélyes a napelem mosás és miért kell tapasztalt szakemberre bízni?

A napelem mosás több okból is veszélyes lehet, ezért ajánlott szakemberre bízni.

1) A napelemeket gyakran magas helyekre telepítik, például háztetőkre vagy magas épületek tetejére. A tisztításukhoz ezekre fel kell mászni(kivéve amelyik lentről mosható), ami veszélyes, és megfelelő biztonsági felszerelést és képzést igényel. A magasból való leesés súlyos sérüléseket vagy akár halált is okozhat, ezért fontos, hogy legyenek megfelelő óvintézkedések, valamint legyen olyan szakember, aki képzett és felszerelt a magasban végzett napelem mosás munkára.

2) A napelemek kényesek lehetnek, és gondos kezelést igényelnek a károsodás elkerülése érdekében. A panelek felületén lévő karcolások vagy repedések csökkenthetik azok hatékonyságát és élettartamát, ezért fontos, hogy megfelelő felszerelést és technikákat használd a tisztításukhoz. A szakemberek megfelelő képzettséggel, szakértelemmel és technikával rendelkeznek ahhoz, hogy tudják, hogyan mossák le a napelemeket anélkül, hogy kárt okoznának.

3) Vízzel és elektromos árammal való munkavégzés veszélyes. Bár a napelem mosás közben nem szükséges lekapcsolani az invertert, a napelem mosás mégis egyfajta veszélyt rejthet magában. Egy rosszul vezetékelt és összekapcsolt rendszer, egy régi, időjárástól (vagy madaraktól) megrongálódott gégecső, vagy vezeték mindig rejt magában veszélyt. A napelem mosó szakemberek rendelkeznek azzal a tudással és tapasztalattal, hogy elkerüljék az ilyen irányú veszélyeket.

Ezen okok miatt azt javasoljuk, hogy a napelemek mosását szakemberekkel végeztesd el!

A szakemberek megfelelő képzettséggel, felszereléssel és szakértelemmel rendelkeznek a napelemek biztonságos és hatékony mosásához, miközben minimalizálják a kockázatokat és kizárják a lehetséges károkat. Ez a tudás és tapasztalat segít abban, hogy a panelek továbbra is hatékonyan és eredményesen termeljenek villamos energiát élettartamuk során.

Napelem mosás GYIK. Sok kérdésre kapsz itt választ, érdemes végigolvasni.

Magyarország legtapasztaltabb napelem tisztító csapata
További infók